Анекдоти : Приколи

12.06.2015

Анекдоти. Приколи

Історія анекдотів

Термін «анекдот» з’явився у Візантії завдяки книзі історика Прокопія Кесарійського, яка називалася «Таємна історія» (550 р.) і присвячувалася скандальну хроніку імператорського двору. Анекдоти (в перекладі з грецької — неизданное, не підлягає широкому розголосу) в розумінні сучасників Прокопія — це всілякі міські плітки, чутки, пересуди. З часом анекдотами стали називати розповіді про видатних історичних осіб, відомих людей, їх надзвичайних вчинках, думках або ж про курйозних ситуаціях, в які вони потрапляли.

І хоча пізніше, вже в минулому столітті, назва «анекдот» закріпилося переважно за гумористичними мініатюрами з гострими сюжетами і парадоксальними розв’язками, значну частину анекдотичного спадщини століть все ще становлять традиційні історичні анекдоти, тобто лаконічні оповідання про древніх царів, королів, імператорів, полководців, пророків, завойовників, знаменитих мудреців, поетів, художників і, звичайно ж, — про прославлених острословах, диваків, шутах і балагурах, нерідко приховували своє справжнє обличчя під безглуздою личиною простака, дурня або просто дурня.

Перші збірники історичних анекдотів з’явилися мало не на зорі цивілізації. Вони листувалися і перероблялися безліч разів, поки не з’являлися найбільш досконалі зразки, такі, наприклад, як «Книга цікавих історій» Абуль-Фарадж на Сході чи «Римські діяння» на Заході. Анекдоти дарували легке, загальнодоступне знання, вони вчили уму-розуму сміючись. До нас дійшли зразки таких пізніших і, очевидно, вже скоєних за змістом і формою зборів, як збірка анекдотів олександрійського філолога V ст. Гиерокла.

З того часу історичний анекдот як жанр змінився:

— Невеликий розповідь у віршованій формі, що виник у Франції у ХІІ столітті в момент активного росту міст. Складали його городяни низького стану: писарі, адвокати, ремісники.

— Фацеция (жарт, дотеп) — смішний усний розповідь епохи Відродження. У Росії цей усний жанр прийшов у ХVII столітті Польщі і називався «жарт», «жарт». Одна з форм поширення його був напис під лубочної картинкою, що зображає нерозторопного селянина, невірну дружину і т.п.

в. І. Даль визначав анекдот як «короткий за змістом і стислий за формою у викладі розповідь про чудовий і смішний випадок; байка, баутка». Синонімами слова «анекдот» є слова «прибаска», «фальбо» (фабула — «розповідь», «байка»). Пізніше анекдот з усного жанру перейшов у літературний. Характерним прикладом тому служить виникнення літературного анекдоту в Росії в кінці ХІХ — початку ХХ століття. У багатьох анекдотах усне початок переплітається з літературним.

Теми анекдоту можуть бути самі різні: від вчинку відомої історичної особи до поведінки прозивного персонажа з того чи іншого національного фольклору. Частина анекдотів звернена до суспільно-політичного життя.

Анекдоти по темам:

Анекдоти : Приколи
Ці тупі америкоси

Анекдоти : Приколи
Англійський гумор

Анекдоти : Приколи
Армійські маразми

Анекдоти : Приколи
Вірменське радіо

Анекдоти : Приколи
Анекдоти про бандитів

Анекдоти : Приколи
Бізнес-гумор

Анекдоти : Приколи
Анекдоти про Вовочку

Анекдоти : Приколи
Анекдоти про Даішників

Анекдоти : Приколи
Блакитні Ялини

Анекдоти : Приколи
Про гостей і господарів

Анекдоти : Приколи
Анекдоти про Грузинів

Анекдоти : Приколи
Дэвушка, а дэвушка?!

Анекдоти : Приколи
Батьки і Діти

Анекдоти : Приколи
Анекдоти про Рибалок

Анекдоти : Приколи
Секретарки і Секретутки

Короткий опис статті: приколи анекдоти

Джерело: Анекдоти : Приколи

Також ви можете прочитати