Туби: Історія. Види туб. Розміри туб

18.07.2016

Туби: Історія. Види туб. Розміри туб

Туби: Історія. Види туб. Розміри туб

Туба — гнучкий циліндр, один кінець якого герметично закритий, іншого — має різьбу і закривається/відкривається кришкою (або ковпачком). Туба є разовою споживчою тарою.

Плече туби – її шийку і прилегла до нього конічна поверхня. Ковпачки і плечі можуть бути найрізноманітнішими і за конструкцією, і за кольором, на них можливе тиснення фольгою.

Ковпачок туби — укупорочний засіб, щільно надівається або навинчиваемое на зовнішню поверхню вузької горловини туби.

Бушон — кришка, навинчиваемая на горловину туби

ІСТОРІЯ ТЮБИКА

Винахідник туби американський вчений і художник Джон Ренд (John Goffe Rand), запатентував прообраз сучасних туб (тюбиків) в 1841 році як «вдосконалений посудина для зберігання фарб» патент Джона Ренда.

Наступним етапом в історії тюбиків стало винахід в 1850 р. лікарем-дантистом Вашингтоном Ст. Шеффілдом з Нью-Лондона зубної пасти. До цього моменту чистили зуби зубним порошком, який продавали в невеликих паперових пакетиках. Доктор Шеффілд став першим використовувати в якості упаковки для зубної пасти прообраз сучасного тюбика.

Туби: Історія. Види туб. Розміри туб
Однак Шеффілд не був бізнесменом і не здогадався вчасно запатентувати свій винахід. Тому широке поширення туба отримала тількиз 1891 року. як ємність для зубної пасти з легкої руки Колгейта. У 1890 р.Colgate-Palmolive вперше в світі випускає зубну пасту в тюбиках сучасного типу. Колгейт перейняв практику упаковки в туби всіляких мазей і кремів, а також став володарем прав на ноу-хау. Колгейт став виготовляти зубні пасти в тюбиках по власній технології, завдяки чому і тюбик, і паста отримали загальне визнання в Америці і Європі.

Тривалий час туби робили з олова і свинцю, але поступово ці важкі метали були витіснені алюмінієм (токсичний свинець, олово — дорого). Освоєння технології пластмас призвело до витіснення простих металевих туб полімерними і ламінованими.

Однак за формою тюбик залишився вірний своїм американським предкам. Він навіть став заходом обчислення в статистиці, згідно з якою за один рік людина використовує 8 — 10 тюбиків зубної пасти 75 або 100.

В нашій країні тюбики широко почали використовувати тільки в 50-ті роки XX століття — для упаковки зубної пасти .

А з початком бурхливого розвитку космосу туби почали застосовувати для упаковки продуктів харчування космонавтів.

Туби: Історія. Види туб. Розміри туб
Перші туби (тюбики великого розміру) для упаковки продуктів харчування космонавтів виробляли в Естонії. На одному з хімкомбінатів до 1964. було налагоджено виробництво алюмінієвих туб у відповідності з місцевим (республіканським) стандартом. Виробництво не було спочатку спеціалізованим, «космічним». Тут за методом гарячого розливу упаковували в туби різноманітні ягідні желе, і ці продукти надходили у вільний продаж на території Естонії. Саме ці туби закуповував ВНДІ Харчоконцентратів для упаковки харчування космонавтів. Але туби естонського виробництва мали маленьке вихідний отвір (6 мм) і були зручні тільки для продуктів пастоподібної консистенції, а для упаковки перших і других страв, передбачених у меню космонавтів, вже не підходили.

В 1970 р. були розроблені новий республіканський стандарт Молдавії і технологія виробництва туб для «спец. споживача». Документ визначав необхідні умови з виробництва спеціальних туб. Тепердіаметр вихідного отвору туби становив 8 мм. Виробництво туб за новим ТУ освоїв Тираспольський завод металлолитографии. Це підприємство випускало туби для космосу аж до 1985 р. В період перебудови у заводу виникли проблеми з придбанням алюмінію, і підприємство змушене було відмовитися від такого серйозного виробництва.

Тоді уряд доручив парфумерно-косметичній фабриці «Свобода» (р. Москва) взяти на себе виробництво туб для космосу. Тут і раніше випускали туби для упаковки власної продукції, але вони, наприклад, не покривалися зсередини консервним лаком, а вихідний отвір туби не мало захисної мембрани — для упаковки косметичної і парфумерної продукції цього не вимагалося. Тому у зв’язку зі спеціальним замовленням на фабриці були змушені переобладнати одну з ліній виготовлення туб і закупити необхідні вузли для її вдосконалення.

Слідом за москвичами тубное виробництво освоїли в Казані. Незважаючи на те що виконання всіх технічних умов виявилося для цього підприємства дуже складним (були проблеми з нанесенням внутрішнього лакового покриття і якістю зовнішнього емалевого шару), виготовлення туб було налагоджено, і зараз їх використовують для упаковки соків і солодких страв .

Сьогодні в усьому світі широко застосовують туби металеві, полімерні і виготовлені з багатошарових комбінованих матеріалів (ламінатів). Об’єм наповнення від 4 до 500 мл, зовнішній діаметр корпусу від 10 до 60 мм і довжина від 35 до 300 мм. Конструктивний матеріал сучасних туб володіє хорошими бар’єрними властивостями, інертний до продукції, укладеної всередині, забезпечує міцність і герметичність корпуса, надійно утримує покриття та декоративну поліграфічне оформлення туби. Перевагами упаковки в туби користуються і у фармацевтичній, і в косметичній, і в хімічній промисловості, все більшого поширення упаковка в туби отримує і в харчовій промисловості.

ВИДИ ТУБ

Туби розрізняють за видами матеріалів:

  • алюмінієві (металеві)
  • пластикові (норії)
  • ламінатні

Відповідно розрізняються і технології виробництва туб. Назви перших двох говорять самі за себе. Третій вид, ламінатні туби, виготовляється з сучасного багатошарового матеріалу.

Короткий опис статті: тубі

Джерело: Туби: Історія. Види туб. Розміри туб

Також ви можете прочитати